Nemáme čas sa usmievať

Autor: Mária Peťková | 26.1.2015 o 0:06 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  775x

Úsmev – obyčajná hra mimických svalov. A predsa dokáže zmeniť náš deň. Zrazu akoby bolo všetko jasnejšie a lepšie. Všetci si to uvedomujeme, a aj tak sa málo usmievame.

Musím sa priznať, že ani ja som si nevšimla, ako sa na ľudí mračím. No vďaka mojej spolužiačke som pochopila, aký je úsmev dôležitý. Ona sa totiž stále usmieva. V prvom ročníku na strednej, keď sme sa ešte poriadne nepoznali, prišla ráno do školy. Všade pochmúrna nálada, prítmie, čas ako stvorený na spánok. A my sme v triedach namrzene sedeli, spomínali na prázdniny. V tom vošla ona. Úsmev od ucha k uchu a keby nebolo uší, tak okolo celej hlavy. Veselo nás pozdravila a hneď sa s každým pustila do reči. Najskôr som si myslela, či je v poriadku, keď sa tak teší do školy. No ani som si nevšimla, ako sa nálada v triede zmenila. A to kvôli jednému malému úsmevu. Takto vstupuje do triedy doteraz. Vysmiata ako slniečko. Nevadí jej, keď nie je naučená alebo si niečo zabudla urobiť. Však to sú len obyčajné banality. Jej k šťastiu stačí málo a týmto prístupom „nakazila“ viac ľudí.

Stačí sa rozhliadnuť okolo seba a všade uvidíte len kamenné tváre. Každý sa niekam ponáhľa, je v strese a nič naokolo si nevšíma. Riešime problémy, ktoré častokrát problémami nie sú. No v tej chvíli sa nám rúca svet. A pritom by stačilo tak málo. Na chvíľu zastať, oddýchnuť si a začať sa tešiť z každého dňa. Vieme, že s úsmevom ide všetko ľahšie, ale my sa radšej budeme trápiť. Potom sa nedivme, že všade je depresívna nálada, že každý druhý človek sa časom zoznámi so psychológom a antidepresívami, že našimi najlepšími priateľmi sú lieky na spanie. Pritom stačí tak málo. Smiech. Ako dobre nám je, keď sa na niečom schuti zasmejeme. Naše telo priam prekypuje endorfínmi a my zabudneme na všetky starosti.

Preto vám navrhujem. Usmievajte sa na rodinu, priateľov,  kolegov alebo na neznámych ľudí. Zaručujem vám, že nikto sa na vás nepozrie ako na blázna, ale úsmev opätuje. Určite mu spríjemníte deň a budete roznášať dobrú náladu tak, ako to robí moja vysmiata spolužiačka.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?