Dáma - ohrozený druh

Autor: Mária Peťková | 26.1.2015 o 19:41 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  2431x

Všade na uliciach vidíme dievčatá upravené na nepoznanie. Na pohľad milé, pekné, slušné, jednoducho dáma. A potom otvorí ústa... Aj vám sa to už stalo? Určite hej, pretože dnešné dievčatá akoby zabúdali na svoju ženskosť.   

Dala som si tú "námahu" a vyhľadala som v slovníku definíciu slova dáma:kultivovaná žena s vyberaným vystupovaním, v minulosti z vyšších spoločenských kruhov. Neviem ako vy, no ja som si donedávna myslela, že každá dospelá žena má mať správanie ako dáma. Nevadí, že nemá značkové oblečenie z najdrahších butikov, že nemá manikúru a make-up ako filmová hviezda.

Dnes, keď sa popozeráme okolo seba, vidíme len karikatúru na ženskosť. Upravené dievčatá na vysokých podpätkoch so slovníkom horším ako chlap. Kam týmto smerujeme? Kde sa podela slušnosť?

Už v školách sa z našich milých bábik stávajú nevychované baby. V období, kedy by si mali hľadať svoje vzory, naskytá sa im pohľad na takzvané pseudocelebrity bez štipky slušnosti, ktoré urobia všetko pre to, aby zažili svojich päť minút slávy. Nikto ich nekritizuje, všetci sa len pozeráme, prípadne smejeme na ich hlúposti. A predsa neprepneme program. Potom sa nedivme, že dievčatá ich kopírujú, keď im v podstate ponúkame vzor rovno na striebornom podnose.

Bez viny nie sú ani chlapci. Pretože ani jedného nezaujme dievča, ktoré má v sebe aspoň "zárodok" dámy (slušné s nevulgárnym slovníkom). Je podľa nich "nudná". Im sa viac páči, keď si spolu zájdu do pohostinstva, nie na kolu. Neskôr sa nám naskytne pohľad, ako dievča leží opité na stole a chrápe horšie ako motorová píla. Nevadí, že jej steká slina a ani nevie, kde je. Veď ona sa neskôr dá dokopy a urobí zo seba "dámu." V škole to bude téma číslo jeden. Ako som sa bola  v piatok večeropiť. Vypustiť paru po ťažkom týždni, na ktorý budem v dospelosti spomínať ako na prechádzku ružovou záhradou.

Smejme sa na vlastnej nevychovanosti a hlúposti. Je to ľahšie ako sa zmeniť. Lenže naveky oči zatvárať nemôžeme. Raz sa budeme musieť pozrieť do reality. Len sa potom nedivme, keď nám doslova vyrazí dych. 

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?