Zoznámte sa: Ušatá potvora

Autor: Mária Peťková | 14.7.2016 o 10:00 | Karma článku: 5,24 | Prečítané:  570x

Vždy som si hovorila, že svoje deti nerozmaznám. Dokonca ani domáce zvieratko. Pekne ho naučíme, čo môže a čo nie. No jasné. Možno tak v pyžame a vo sne. To on si totiž vychoval nás.

Už ako malé sme so sestrou chceli mať domáce zvieratko. Najskôr psa, mačku, škrečka, fretku, dokonca aj rybičky. Lenže poznáte to, rodičovská autorita nepustí a ešte keď je mama učiteľka, nepomôžu ani slzy. Nuž nezostalo nám nič iné, len chovať úžitkové zvieratá, strážneho psa u starkej a chovné králiky. Lenže starká býva pri lesíku a chovať tam zajace.... líške sme ich naservírovali rovno na zlatom podnose.

To bolo sĺz, keď jedno ráno malé zajačiky chýbali. Nuž maminke nezostalo nič iné, len kúpiť nového králika. A tak sa v našej rodine vyskytol on. Malý, chlpatý, urážlivý tvor, ktorý si nás všetkých obkrútil okolo tej svojej malej labky. Jajo.

Najlepšia rada: nikdy nedávajte zvieratko na sedačku. Ani keď na vás pozerá tými vyplašenými kukadlami. Ono sa to potom naučí tam chodiť a nedostanete ho odtiaľ už nikdy. Veď predsa všetci tam sedíme, tak prečo nemôže aj on. A je to tam také mäkučké a teplé.... ako dobre sa tam leží.

A kde ten zajac vlastne zmizol? Veď nemáme veľký byt, nemá sa tu kde stratiť. Nemá pár centimetrov, že sa vtlačí do každej škáry. No mýlite sa. Za poťahom na sedačke sa spí najlepšie, ale neohrdne ani priestorom medzi stenou a vankúšom na posteli, pod plachtou visiacou z postele, za závesom, pod stolíkom... jaj a skoro by som zabudla na to najobľúbenejšie miesto. Priestor medzi stenou a skriňou alebo sedačkou. A ešte keď je tam niečo pod zub, ako napríklad kábel od lampy... len si zahryznúť a... mierna rana nasledovaná tmou. Vy sa vyľakáte čo sa stalo a milý zajac si vybehne zo svojej skrýše s opálenými fúzmi a prasknutým zubom. Otrasie sa akoby nič, poumýva a pokračuje ďalej v leňošení. To, že ste sa zľakli, či sa mu niečo nestalo, ho nezaujíma. On sa len naučí, že do kábla zapojeného v elektrike sa nehryzie. Ale ten, čo zapojený nie je neublíži, no nie. A tak si večer nájdete nabíjačku rozhryznutú na dva kusy.

Dám vám ďalšiu dobrú radu. Ak si už kúpite králika, vezmite si k nemu rovno aj klietku. My sme najskôr plánovali, že ho dáme vonku do zajačiarne, tak sme ho chovali len v škatuli od banánov, na vrchu pripnutá stará záclona. Nie dobrý nápad, lebo zajac je tvor vynaliezavý a ranná nuda, keď všetci ešte spia, robí divy. Použijeme ten malý mozoček v hlave, vytlačíme nosom štipce na prádlo, ktoré držia záclonu, prípadne zväčšíme otvor na držanie škatule. Stačí jeden skok a sme vonku.  Vyskočiť na posteľ je už potom malina. Ale to, že vystrašíme spiaceho obyvateľa tej postele, s tým sme už nepočítali.

Nuž milý Jajo, asi je načase kúpiť ti klietku.

Ani by ste neverili, že také malé nič sa môže uraziť. Napríklad, keď ho ráno nepustíte včas pobehať alebo keď ho necháte samého doma. Potom sa vám otočí zadkom a vrčí ostošesť. No áno, vie to aj vrčať a samozrejme aj hrýzť. Ale nebolí to, teda kým vás neuhryzne pod oko, na líce do ucha alebo na okraj nosa. To vám veru aj slzy vybehnú. Nahneváte sa, ale keď sa pozriete do tých okálikov, nevydržíte to dlho a bolesť je zabudnutá.

Ak máte domáce zvieratko, stane sa plnohodnotným členom vašej domácnosti. Chcete pre neho len to najlepšie, staráte sa o neho vzorne a chránite ho aj vlastným telom. Ale niekedy mu už pomôcť neviete. Keď sa pozeráte do tých očí, v ktorých vidíte bolesť, keď sa vám dve hodiny zvíja v náručí v agónii a vy hľadáte čísla na veterinárnu pohotovosť, lebo sú štyri hodiny ráno. Snažíte sa tomu malému stvoreniu pomôcť, ale už je neskoro... potom u vás ostane akosi pusto. Už nikde neleží malá chlpatá príšera, ktorá vyžaduje aby ste hádam lietali, nedobehne vždy, keď počuje otvoriť chladničku. Ostanú už len spomienky. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?